INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Chądzyński  

 
 
1600 - 1666-04-22
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chądzyński Jan (1600–1666), jezuita, poeta łaciński. Pochodził, wedle Poszakowskiego, z Wilna, wedle Rostowskiego z Mazowsza; w Wilnie pobierał pierwsze nauki, tam w r. 1621 wstąpił do nowicjatu, a po jego ukończeniu w Akademii słuchał filozofii i teologii. Zdobywszy stopień doktora filozofii i teologii, resztę życia spędził na tym uniwersytecie jako profesor poetyki, wymowy, następnie teologii oraz jako prefekt studiów. Większość jego utworów nie jest nam znana, ponieważ wydawał je, jak to było w zwyczaju, pod nazwiskami uczniów lub w imieniu akademii. Wśród znanych najcenniejszy zbiór pt. Florae Łukiscianae amoenitas, którym witał Władysława IV i Cecylię Renatę na willi akademickiej. W czasie najazdu moskiewskiego na Wilno przebywał incognito w Gdańsku i prowadził dysputy z protestantami. Umarł w Poszawszu 22 IV 1666.

 

Archiwum Prow. Małopol. rkp. 266; Poszakowski, De viris illustribus Prov. Lit., 112, 971; Rostowski, Lituanicarum S. J. Hist. ed. Martinov, Paryż 1877; Załęski, Jezuici, II.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.